adsense

Sezoniniai darbai Norvegijoje


Lietuviški laikraščiai skelbė, kad labai išaugo Norvegijos kronos paklausa Lietuvoje. Dėl šios priežasties buvo sprendžiama, kad lietuviai vis dažniau rinkosi šią valstybę emigracijai. Norvegijoje galima rasti įvairiausių darbų pagal kiekvieno profesiją, patirtį, norus ir gebėjimus. Svarbiausia yra teisingai ieškoti. Emigruojantis žmogus ir taip patiria stresą, todėl jam dažnai sunku tinkamai nuspręsti ir susirasti darbą, kartais atrodo, kad visos idėjos, ką toliau dirbti, dingsta iš galvos. Taigi, šiame įraše trumpai aptarsime, kokius sezoninius darbus lietuviams siūlo Norvegija.

Vasaros laikotarpiu sezoniniai darbai Norvegijoje dažniausiai yra susiję su žemės ūkio ir miškų ūkio sektoriais. Darbai šiose srityse dažniausiai yra laikini. Lietuviai gali dirbti įvairiausius darbus, pavyzdžiui sodinti, ravėti, apkarpyti ir nurinkti vaisius ir uogas, daržoves, gėles, medžius ir kitus augalus. Palyginus Norvegijos klimatą su kitų šalių, galima teigti, kad Norvegijoje yra labai trumpas žemės ūkio sezonas, todėl toks sezoninis darbas būtų labai trumpas bet intensyvus.

Norvegijos statistikos duomenimis yra paskaičiuota, kad kasmet apie 15 000 – 20 000 imigrantų iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos atvyksta į Norvegiją dirbti sezoninių žemės ūkio darbų, Taigi, galima teigti, kad žemės ūkio darbai yra populiariausi tarp mūsų emigrantų.

Kitus kasdienius ar tik dieną užtrunkančius darbus, tokius kaip dailidės darbai, dažymas, tvarkymas ar kitokie renovacijos darbai, taip pat galima vadinti sezoniniais darbais. Šiuos darbus, jei jie atliekami pastato išorėje galima atlikti tik tada, kai oro sąlygos yra palankios. Dažniausiai lietuviai tokio darbo randa vasaros laikotarpiu.

Jau ankščiau plačiai aprašytas darbas Norvegijos žuvų fermose taip pat dažnai tampa pagrindine lietuvių imigrantų darboviete. Nors šis darbas dažniausiai reikalauja sutartiems metams, galima rasti ir sezoninių darbo žuvų fermoje pasiūlymų.

Darbas turizmo srityje kol kas neatrodo toks dažnas pasirinkimas tarp imigrantų iš Lietuvos, tačiau ir šie darbai gali atstoti sezoninius darbus. Viena pagrindinių sezoninių turizmo darbų Norvegijoje sritis yra slidinėjimo centruose. Norvegijoje labai populiarus žiemos turizmas, todėl tikrai galima pasistengti rasti instruktoriaus ar pagalbinio darbuotojo darbą slidinėjimo centruose. Taip pat galima bandyti įsidarbinti slidinėjimo centruose esančiose kavinukėse ir kitose aptarnaujančiose srityse.

Jeigu nusprendėte ieškoti sezoninio darbo Norvegijoje, paiešką pradėkite gerokai anksčiau prieš sezono pradžią. Be to, tokio darbo paieška turi būti labai aktyvi, nes daugelis darbdavių, siūlančių sezoninius darbus, tokių darbo skelbimų neskelbia, o darbuotojų ieško pažįstamų pagalba. Nedaugelis naudojasi ir įdarbinimo agentūrų pagalba. Tačiau galima rasti ir internete paskelbtų sezoninių darbų skelbimų, kuriuos galima rasti norvegiškuose darbo skelbimų puslapiuose. Ieškant sezoninių darbų į paieškos laukelį įveskite žodžius „sesong“ (sezoniniai), „sommer“ (vasaros).

Daugelis darbdavių Norvegijoje dabar prašo bent minimalių norvegų kalbos žinių. Kadangi dauguma lietuvių, dirbančių sezoninius darbus Norvegijoje, į šią šalį atvyksta jau ne pirmą sezoną, jie turi pakankamai šios kalbos žinių. Tiems, kurie vyksta į Norvegiją pirmą kartą, patariama savarankiškai ar kalbų kursuose pasimokyti bent pagrindines norvegų kalbos frazes. Tai atvers didesnes galimybes rasti sezoninį darbą Norvegijoje. Beje, daug darbdavių naudoja anglų kaip darbinę kalbą. Todėl ir šios kalbos žinios yra naudingos.

Galima rasti sezoninių darbų, kurių darbdaviai nereikalauja jokių formalių kvalifikacijos įrodymų ar patirties. Tokie darbai dažniausiai būna žemės ūkio srityje, pavyzdžiui vaisių ir daržovių sodinimas, derliaus nuėmimas. Bet ankstesnė tokio darbo patirtis taip pat padeda rasti darbą greičiau.

Dirbantys nekvalifikuotus sezoninius darbus Norvegijoje uždirba apie 100 Norvegijos kronų per valandą, jei sutartis pasirašoma iki 3 mėnesių terminui (2010 metų duomenimis). Tiems, kurie pasirašo sutartį žemės ūkio darbams dirbti ilgiau nei 3 ar 6 mėnesiams, valandinis atlyginimas yra apie 105.50 Norvegijos kronų. Darbo užmokestis yra svarstomas kiekvieną ankstyvą pavasarį, todėl tuo metu galima derėtis su darbdaviu. Nekvalifikuotiems žemės ūkio darbuotojams su ilgalaike darbo sutartimi mokamas apie 117,50 Norvegijos kronų valandinis atlyginimas, o kvalifikuoti uždirba apie 125,15 Norvegijos kronų per valandą. Galimas papildomas mokestis už viršvalandžius ir darbą savaitgaliais ar švenčių dienomis. Kai kurie sezoniniai darbai žemės ūkyje, pavyzdžiui braškų skynimas, siūlo užmokestį už padirbtą darbą.

Svarbu paminėti, kas sezoniniai darbai, ypač žemės ūkyje, dažnai būna fermose, esančiose kaimuose, toli nuo didesnių miestų. Tokių kaimelių gyvenimas gali atrodyti per mažas, toli nuo aktyvaus gyvenimo. Kaimuose bus sunkiau susikalbėti su vietiniais gyventojais, pradžioje Norvegų kalbą bus labai sunku mokytis ir suprasti. Todėl verta prieš vykstant dirbti sezoninių darbų pasimokyti bent norvegų kalbos pagrindus.

Sezoniniai darbai dažnai būna monotoniški ir sunkūs. Kadangi žemės ūkio darbų sezonas labai trumpas, tau dažnai teks dirbti viršvalandžius, dirbti daug, keltis anksti ir grįžti iš darbo vėlai. Darbdaviai ieško tokių darbuotojų, kurie būtų ištvermingi ir dirbtų tiek, kol yra neužbaigto darbo.

Nuvykus į Norvegiją su savo transportu dirbti sezoninių darbų galima pasinaudoti trumpomis poros dienų atostogomis ir pakeliauti po šią nuostabaus grožio šalį. Svarbu neužsidaryti mažo kaimelio fermoje ir negyventi visą laiką tik dirbant žemės ūkio darbus. Trumpos išvykos į aplinkinius miestelius, į gamtos išvykas padės pamatyti Norvegiją, pailsėti nuo kasdienių žemės ūkio darbų ir lengviau išgyventi intensyvų darbų sezoną.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą