adsense

5 patarimai galvojantiems apie darbą užsienyje

Kiekvienais metais tūkstančiai lietuvių nusprendžia išvykti į užsienį ir pradėti savo ir šeimos gyvenimą nuo pradžių. Daugeliui toks sprendimas greitai pasiteisina, tačiau yra ir tokių išvykėlių, kuriems emigravimas tampa tikru išbandymu ar netgi košmaru. Todėl, prieš priimant tą lemtingą sprendimą apie gyvenimą ir darbą užsienyje, būtina rimtai apsvarstyti keletą dalykų.
• Įsitikink, kad tu tikrai nori visą gyvenimą ar ilgesnį laiką gyventi užsienyje.
Žolė visada žalesnė kitoje šalyje. Daugelis emigrantų naują gyvenimą įsivaizduoja idealų, be jokių problemų ar sunkumų. Bet vos tik nuvykus ir pradėjus kurti naują gyvenimą, ieškant darbo, labai daug emigrantų pasijunta taip, tarsi dabar ta žolė būtų daug ryškesnė Lietuvoje. Atostogaudami Anglijoje ar Airijoje pas draugus šią šalį matome vienaip, o jau ten gyvenant atrandame vis daugiau dalykų, kurių anksčiau nepastebėjome ir kurie dažnai atrodo nesuprantami arba net erzinantys.
Prieš nusprendžiant persikelti gyventi ir dirbti į kurią nors užsienio šalį reikia joje apsilankyti bent keletą kartų. Be to, šie apsilankymai turėtų būti skirtingu metų laiku ir šiek tiek ilgesni, nei paprastos vienos savaitės atostogos. Svarbu per atostogas pabandyti „pagyventi“ toje šalyje, t.y. išsinuomoti namą ar butą atostogoms, o ne viešbutį, pirkti maistą vietinėse parduotuvėse ir taip bandyti pajusti tikrą vietinių žmonių gyvenimą. Jei ir po visų praleistų neturistinių vizitų tu jauti, kad šioje šalyje papročiai tau yra priimtini ir tu lengvai prisitaikysi prie naujos gyvenamosios vietos, tada tu gali pradėti planuoti savo išvykimą į užsienį.
• Susipažink su imigracijos įstatymu ir kitais įstatymais, kurie tau galios gyvenant užsienio šalyje.
Pasitikrink, kokie yra imigracijos įstatymai ir reikalavimai, patikrink, kokia yra kitų į šią šalį imigravusių žmonių patirtis, kokie pakeitimai šiame įstatyme yra numatomi artimiausiu metu.
Lietuvai esant ES nare lietuviams tapo labai lengva emigruoti į kitas ES valstybes. Tačiau, daug žmonių pasirenka emigraciją į tolimesnes valstybes, pavyzdžiui, Australija, Kanada, Amerika ir kitas. Informacijos apie imigracijos įstatymą, kitų žmonių patirtį ieškok interneto forumuose, jei reikia, pasitark su specialistais, kurie išmano įstatymus. Nėra nieko blogiau, nei suplanuoti savo ir vaikų gyvenimą užsienyje, o tada sužinoti, kad tavo vizos negalima pratęsti, todėl tu ir visa tavo šeima turi šalį palikti.
• Išanalizuok savo finansinę situaciją.
Net jei turi garantuotą darbo vietą užsienyje, tau reikės lėšų įsikurti ir išgyventi svečioje šalyje iki pirmo atlyginimo. Jei darbas užsienyje dar nerastas, tau reikia net didesnių lėšų, nes nežinai, kiek laiko teks ieškoti darbo vietos. Pasirūpink būtinomis santaupomis, kurios padės tau išgyventi.
Jei darbo užsienyje dar neturi ir tik planuoji jo ieškoti, išanalizuok darbo rinkos situaciją toje šalyje, apsvarstyk, kiek tu gali užtrukti jo ieškant. Jei tu darbą gali gauti, koks darbas tai bus, ir kokio atlyginimo tu gali tikėtis? Ar to užteks norint išgyventi bent pirmus metus? Ar tu iš viso turėsi leidimą dirbti toje užsienio šalyje? Daugelyje užsienio šalių imigrantai turi gauti ne tik vizą, bet ir leidimą dirbti. Šiuos leidimus dažnai gauti yra daug sunkiau nei vizą.
• Pagalvok, ką tu darysi su savo sukauptais daiktais.
Jei tu Lietuvoje turi namus, ar tu juos parduosi, išnuomosi ar tiesiog paliksi tuščius? Ką tu darysi su automobiliu, baldais ir kitais daiktais? Turimas nuosavas būstas yra tavo ryšys su Lietuva ir tu į jį galėsi grįžti kada tik sumanęs.
Tačiau tiems, kurie būstą Lietuvoje nuomojosi, kyla kitas klausimas, ką daryti su visais turimais daiktais, jei jų nėra kur priglausti bent jau laikinai. Lietuvoje nėra įprasta išvykstant gyventi į užsienį su savimi pasiimti ir visus savo baldus ir kitus daiktus, kaip tai daro daug užsieniečių. Toks daiktų pervežimas brangiai kainuoja, reikalauja daugybės dokumentų ir papildomo laiko. Todėl, lietuviams geriausia išeitis yra daiktus parduoti, didesnę materialią ar sentimentalią vertę turinčius daiktus pasiimti su savimi arba priglausti pas gimines ar draugus, kol atsiras palankios sąlygos jų pervežimui į namus užsienyje.
• Sužinok apie užsienio šalies sveikatos apsaugos sistemą.
Net jei šiuo metu tu esi sveikas ir niekuo nesiskundi, ateityje vistiek kada nors teks apsilankyti pas gydytojus svečioje šalyje. Todėl būtina sužinoti, kokia yra sveikatos apsaugos sistema toje šalyje, kaip ji skiriasi nuo lietuviškos. Taip pat apsvarstyk galimybę, ar tau būtų lengva susikalbėti su gydytojais, jei šiuo metu atsidurtum ligoninėje.
Ar tau reikės mokėti papildomai už gydytojų paslaugas, ar jos bus apmokamos iš tavo sumokėtų mokesčių? Tai taip pat labai svarbus dalykas, kurį reikia sužinoti dar prieš išsiruošiant dirbti ir gyventi užsienyje. Gal tau reiktų pagalvoti apie papildomą sveikatos ir gyvybės draudimą laikotarpiui, kol tu ieškosi darbo ir nemokėsi jokių mokesčių. Visa tai reikalauja daug žinių, informacijos ir papildomų lėšų.
Šie tik penki patarimai jokių būdu nėra viskas, ką reikia padaryti ir sužinoti prieš paliekant Lietuvą. Naujas gyvenimas užsienyje, naujas darbas, nauji pažįstami reikalauja daug žinių ir pasiruošimo norint išvengti didelio kultūrinio šoko ir gimtinės ilgesio. Kuo atidžiau ruošiesi savo išvykimui, tuo didesnė tikimybė, kad tavo apsigyvenimas užsienyje prasidės sklandžiai ir sėkmingai.


2 komentarai:

  1. Naudingas ir įdomus straipsnis. Planuoju keliauti padirbėti į Airiją. Kilo klausimas kokius būtiniausius daiktus ir reikmenis turėčiau vežtis? Ir per kiek laiko atkeliauja siuntiniai į Airiją ?

    AtsakytiPanaikinti
  2. Naudingas ir įdomus straipsnis. Planuoju keliauti padirbėti į Airiją. Kilo klausimas kokius būtiniausius daiktus ir reikmenis turėčiau vežtis? Ir per kiek laiko atkeliauja siuntiniai į Airiją ?

    AtsakytiPanaikinti